top of page
Çapa 2

Dondurma Ham Maddeleri

Kaliteli Dondurma Üretimi için belli başlı gruplar altına toplanmış bazı ham maddelere ihtiyaç duyulur. Bu ham maddelerin bazıları %100 doğal ve doğadan toplandığı haliyle kullanılması ile birlikte, bazıları ise doğadan toplanıp bazı endüstriyel proseslerden geçirip daha sonra kullanıma sunulmaktadır. Tercihimiz olmamakla beraber bazı dondurma ham maddeleri ise tamamen endüstriyel proseslerle üretilen malzemelerdir.

Dondurma sütü

Dondurma üretiminin vazgeçilmezlerinin biri süttür. Çeşitli hayvanlardan elde edilen süt tipleri dondurmaya farklı lezzetler ve kıvamsal özellikler katar. Tercihe göre dondurma üretiminde inek, keçi ve mandadan elde edilen sütler kullanılmaktadır. Dondurma makinelerimiz her çeşit sütü dondurma haline getirebilecek özelliğe sahiptir. Sütle arasında yağ oranları katı madde oranları ve aroma farklılığı dondurmaya üreticiye has lezzeti ve tadı verir. Sorbe tarzı dondurmalarda süt yerine su kullanılabilse de, doğal taze bir sütün dondurmaya verdiği eşsiz kıvam dondurma üretiminin en önemli yapıtaşlarından biridir. Romdo dondurma makinesi ve pastörize makinesi ile en doğal haliyle çiğ sütlerinizi pastörize edebilir ve dondurma üretiminde kullanabilirsiniz.

Süt
Dondurma şeker

Dondurma üretiminde şekerin iki temel görevi vardır. Dondurmaya tatlılık veren şeker aynı zamanda kıvamsal olarak dondurmayı dengeler. Çeşitli şeker tiplerinin bu iki özelliği farklılık gösterebilmektedir. Butik ve doğal dondurma üretimlerinde genelde pancar şekeri kullanılmaktadır. Endüstriyel üretimlerde ise glikoz-fruktoz şuruplarından faydalanılabilmektedir. Romdo dondurma makineleri ile dondurmanıza en iyi kıvamı verirken şeker oranına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Yerine göre şeker seçimleri için Romdo Dondurma Kursundan faydalanabilirsiniz.

Şeker
dondurma yağlar

Dondurmanın vazgeçilmez bileşenlerinden biri de yağdır. Dondurmada süt içerisinde de yağ bulunmakla beraber yetersiz gelmesi durumunda dışarıdan yağ katkısı da eklenmelidir. Aklınıza gelebilecek bütün yağ tipleri dondurmada kullanılabilir fakat kıvamsal olarak ve lezzet açısından bu yağların prosese katılması çok önemlidir. Mis gibi tereyağı kokulu bir dondurma üretebilir ya da yoğun yağlı bir süt kullanıp yağ katkısını azaltabilirsiniz. Doğru yağ kullanımı için Romdo size yardımcı olacaktır. Pastörize makinemiz ile yağ katkılarını yapmak için doğru sıcaklığı tespit edebilirsiniz. Romdo dondurma makinesi en yoğun yağlı manda dondurmalarını bile rahatlıkla üretebilecek güçtedir.

Yağ
dondurma kuruyemişler

Romdo dondurma yapıcısı kullanarak aklınıza gelen bütün kuruyemiş çeşitleriyle özel dondurmalar üretebilirsiniz. Örneğin türk dondurmalarının vazgeçilmezi antep fıstığını değişik proseslerle en yoğun aromaya getirmek sizin elinizde. Antep fıstığının yanı sıra, ceviz, fındık, yer fıstığı, badem v.b bütün kuruyemişler kullanılabilmekte ve başka aromaların içine de kuruyemişler entegre edilebilmektedir. Kuruyemişlerle ilgili özel proseslerimiz için Romdo Dondurma Eğitimi'ne katılabilir ve en yoğun lezzette kuruyemişli dondurmalarınızı, dondurma makinemiz ile üretebilirsiniz.

Kuruyemiş
dondurm meyveler

Bütün meyve çeşitleri ile dondurma üretilebilmektedir fakat her meyveye özel dondurma reçetesi oluşturulmalıdır. Örneğin çilek ve vişnenin içeriği farklı olduğu için dondurma reçeteleri de farklıdır. Doğal taze meyveleri mevsiminde tedarik edip Romdo Dondurma Eğitimi sayesinde öğreneceğiniz yöntemi ile en sağlıklı şekilde depolayabilirsiniz. Tazesini tedarik edemediğiniz meyveler için ise donuk meyve ya da meyve püreleri gibi ürünlerden faydalanabilirsiniz. Romdo dondurma makinesi ile meyveli sorbe dondurmalarınızı kolaylıkla üretebilirsiniz.

Meyve
dondurma tabakta

Dondurmanın kıvamını ve yoğunluğunu kontrol eden temel maddeler emülgatör ve stabilizatörlerdir. Örneğin klasik türk dondurmasında kullanılan sahlep bu görevde bir malzemedir. Dondurmanın temel yapı taşlarından olan bu malzemeler dondurma makinesinden dondurmanın çıkışındaki kıvamı ve dondurma reyonunda servis edilen yapısını belirler. Ürünlerin buzlanmasını engeller ve homojenize eder. %100 doğal olarak da bulunabilen bu malzemeler karışımlar halinde de satılabilmektedir. Doğru stabilizatör ve emülgatör seçimi için Romdo'ya ulaşabilirsiniz.

Stabilizatör ve Emülgatör

Dondurma, ustanın kendi dokunuşunu yapabileceği ve sınırsız malzeme ile sınırsız çeşitte üretilebilen bir gıdadır. Temel malzemelerin tanı sıra dondurmanızın size has özellikte olmasını kontrol edebileceğiniz bir çok ürünle dondurma üretilebilmektedir. Romdo dondurma makineleri, pastörize makineleri ve şoklama dolapları kullanılarak en profesyonel dondurmayı size özel formüller ve reçeteler ile üretebilirsiniz.

Çapa 3

Dondurma Makineleri

Dondurma üretimi için makine parkuru çok önemlidir. İmalatçının bütçesine göre değişik dondurma makinesi parkurları kurulabilmektedir. Temel olarak üretim hattında 3 çeşit makine kullanılmaktadır. Bunlar, dondurma yapıcı makine, dondurma pastörize makinesi ve şoklama dolabıdır.

mix200 pastörize makinesi

Pastörizasyon makinesi dondurma üretim prosesinin ilk cihazıdır. Pişirme ve Soğutma Makinesi olarak da anılan bu cihaz dondurmanın miks halinde homojen olarak hazırlanmasını ve birbirini içine tam erimiş şekilde sıvı halde dondurma karışımının hazırlanmasını sağlar. Pastörize makinesi aynı zamanda çiğ süt proseslerinizde sütün tamamıyla mikroplardan arındırılmasını sağlayan tam otomatik ve programlanabilir bir kontrol sistemine sahiptir. Pastörize makinesi kullanarak eşsiz lezzette ve kıvamda dondurma miksleri hazırlayabilirsiniz.

Pastörize Makinesi

m5c dondurma makinesi

Dondurma üretiminin olmazsa olmaz cihazı dondurma makinesidir. Dondurma makinesi sıvı haldeki dondurma karışımını yoğurup soğutarak dondurma haline gelmesini sağlar. Bütün imalathanelerde olması zorunlu bir makinedir. Romdo dondurma makineleri size çeşitli boyutlarda ve kapasitelerde tam otomatik dondurma makineleri sunar. Bu dondurma makineleri ile hem butik ölçekte hem de toptan ölçekte profesyonel dondurmayı üretebilirsiniz. Dondurma yapıcılarımızın motor ve soğutma sistemleri en sert dondurmayı üretebilecek özelliktedir.

Dondurma Makinesi

dondurma şoklama dolabı

Şoklama dolabı kendine has güçlü fan sistemi bulunan ve dondurma üzerine -40 derecede hava üfleyen özel bir soğutma sistemine sahiptir. Dondurma makinesinden çıkan dondurmalarınızın şekil olarak korunmasını, kıvamını kaybetmemesini ve buzlanma problemi ile karşılaşmamasını dondurma şoklama makineleri ile sağlayabilirsiniz. Standart bir difrizin 12 saatte yaptığı işi şoklama cihazlarımız 20 dakikada yapar ve size eşsiz kıvamda, uzun ömürlü ve görsel olarak mükemmel dondurmalar sağlar

Şoklama Makinesi

Çapa 1

Dondurma Reyonları

Dondurma en iyi ham madde ve en iyi makine ile yapılsa bile doğru şartlarda ve gösterişli bir şekilde sergilenmiyorsa tüketiciye ulaşması oldukça zordur. Romdo Makine'nin kendi üretimi dondurma reyonları ile en kaliteli sunumu sağlayabilirsiniz.

dondurma vitini ithal

Dondurmanın görsel olarak en sunulabildiği vitrin tipi hava üflemeli profesyonel dondurma reyonlarıdır. Bu reyon tipinde dondurma üzerinde oluşturulan soğuk hava perdesi sayesinde dondurma erime göstermeden saklanır. Ayrıca camlı tip dondurma reyonlarımız ile müşteriler dondurmanın süslemesini ve görselliği ile de etkilenebilir. Romdo Dondurma Vitrinleri size en iyi tasarımı ve sağlıklı dondurma muhafazasını sunar.

Hava Üflemeli Dondurma Vitrini

dondurma fıçıs

Bu dondurma reyonunda dondurma direkt olarak antifriz tarafından hazne içinde soğutulur. Herhangi bir hava sirkülasyonu bu vitrinlerde yoktur. Devreye alma süresi daha uzun olan bu vitrinler üflemeli dondurma vitrinlerine göre daha eski teknolojiye sahiptir. Fakat fiyat olarak daha avantajlıdır. Bu tip vitrinler camekan sahibi olmadığı için dondurmanın görseli müşteri tarafından görülemez. Romdo kuyu tipi fıçılı dondurma dolabı imalatı da yapmaktadır.

Kuyu Tipi Fıçılı Dondurma Dolabı

bottom of page